Cuma günü Gürcistan’da gösterime giren And Then We Danced’i izlemek…

Cuma günü Gürcistan’da gösterime giren And Then We Danced’i izlemek isteyen sinemaseverler, sinema salonları önünde toplanan aşırı sağcı grupların saldırısına uğradı.

Bu yıl Gürcistan’dan çıkan en dikkat çekici filmlerden biri olmasına rağmen, gürcistan’da ele aldığı konu nedeniyle hoş karşılanmadı. Ve sonra dans ettik, 72. Cannes Film Festivali’nin en dikkat çekici filmlerinden biri olmasına rağmen Gürcistan bu yılki Oscar adayı olarak aday gösterilmedi. Film İsveç’in adayı olarak seçildi ve Oscar yarışına girdi, ancak bu kez Gürcistan’da aşırı sağ grupların ve dini örgütlerin tepkisiyle karşılaştı.

Eşcinsel bir gencin kendini keşfetme hikayesini anlatan filmin Gürcistan’da gösterime sayılacağına tepki gösteren bu aşırı sağ gruplar, filmin ülkedeki ilk gösterimini engelleyeceklerini duyurdular. Levan Akın, filmin ilk gösteriminden duyduğu endişeyi dile getirince, “Bilet alan insanların sırf film izlemek için sözlü taciz ve hatta belki de saldırı riskine sahip olması gerçekten saçma” dedi. Filmin tartışmalı ilk gösterimi Cuma günü gerçekleşti ve olaylar Akın’ın endişelenidiğini gösterdi.

Gürcistan’da Gösterime Giren Ve Sonra Dans Eden Sinemaseverler Aşırı Sağ Gruplar Tarafından Saldırıya Uğradı

Aşırı sağ gruplardan yüzlerce aşırı sağ grup sinema önünde toplanarak, Cuma günü Tiflis’te altı sinema salonunda gösterimi durdurulan And Then We Danced filminin gösterimini durdurmak amacıyla sinema salonları önünde bir gösteri düzenledi. Sinemaseverlerin filmi sahnelemesini engellemeye çalışan göstericiler, filmi Tiflis’in merkezindeki Amirani Sineması’na daha da ileri götürerek sinema salonuna girmeye çalışsa da bu girişim polis güçleri tarafından engellendi. Ancak polis müdahalesi, filme gitmek isteyen pek çok sinemacının sözlü tacize uğramasına ve hatta şiddete maruz kalmalarına engel olmadı. Aralarında Gürcü aktivist Ana Subeliani’ninde bulunduğu çok sayıda kişi aşırı sağ grupların saldırıları sonucu yaralandı. Subeliani’nin kanla kaplı görüntüsü sosyal medyada hızla yayılırken, Subeliani yaptığı açıklamada polisin saldırıya uğradığında hiçbir şey yapmadığını söyleyerek güvenlik güçlerinin olayları izlediğini iddia etti.

 

Temmuz ayında Gürcistan’da ilk Gurur Yürüyüşü’nü düzenleyen Tiflis (Tiflis) Gururu da polisin And Then We Danced gösterimine katılanları korumak için gerekli önlemleri almadığını ve Ana Subeliani’ye yapılan saldırıyı gözetlediklerini söyledi.

Bazı sinemaseverler, yüzlerce kişinin hakaret ve tehditlerine maruz kalsalar da gösterime katılabildiler, ancak gösteriler nedeniyle, biletleri olan ancak filme giremeyenler oldu. Filmi izleyemeyen isimlerden biri de Gürcistan’daki muhalefet partisi liderlerinden David Berdzenishvili idi. Berdzenishvili, protestocular tarafından hedef alınırken polis tarafından sinemadan uzaklaştırıldı.

Bu olaylar, And Then We Danced gibi bir film yapmayı başaran Levan Akın’ın, film izlemek isteyen insanların aşırı sağ grupların saldırısına uğrayabileceği bir ülkede ne kadar önemli bir film çektiğini bir kez daha gösterdi.

Kaynak: