Petrol Fiyatları 7 Haftanın En Büyük Yükselişi Sonrasında Düştü

ABD Başkanı Donald Trump ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Çin ile görüşmelerin oldukça iyi gittiğini ve anlaşmaya yakın olduklarını söyledi. Bakan Ross Pazar günü yaptığı açıklamada, bu ülkeyle anlaşmanın önünde hiçbir engel olmadığını söyledi.

Petrol fiyatları, ticaret müzakerelerinin iyimser bir gelişmeye yükselmesiyle Cuma günü yaklaşık yedi haftanınen yüksek noktasına ulaştı. Ancak fiyatlar, hafta başında kar satışlarının etkisiyle hafif düştü.

Singapur’daki Oanda analisti Jeffrey Halley, petrolden kar satışlarının geldiğini söyledi.

Önemli makro verilerin beklendiği kadar kötü olmadığını ve ticaret anlaşmasındaki olumlu gelişmelerin fiyatları yükselttiğini belirten Halley, Cuma günü büyük bir ralli olduğunu söyledi. Ancak petrol kazançlarıyla gelen kârdaki ani artış geri dönüşe neden oldu.

Brent petrolün varili Ocak vadeli 61,28 dolara geriledi. TSİ 10:23’te 61,45 dolardan işlem görüyor. Batı Teksas petrol (WTI) Aralık için 55,94 $ işlem görüyor.

GCM Yatırım analistleri fiyatlardaki ani artışın ve günlük notlarındaki düşüşün nedenlerini açıkladılar.

CUMA günü açıklanan verilere göre, ABD’de tarım dışı istihdam Ekim ayında 128.000 arttı. İşsizlik oranı 6’ya yükseldi. ABD istihdamı beklenmedik bir şekilde yükseldi, Çin’in imalat sektörü son altı yılın en hızlı artışını kaydetti ve ticari gelişmeler petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

GCM Yatırım analistleri, yükselişin ardından bugünkü ticarette sınırlı bir düşüş yaşandığını belirttiler. “200 dönemlik üstel hareketli ortalama ve 34 dönemlik Zarflar 55,00 – 55,50 bölgeleri ve üzeri destekler sürece, yukarı görünüm devam edebilir,” ajansı analistler, aşağı talebi görmek için 55 $ altında kalması gerektiğini sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco’nun piyasayla ilgili haberlerini gerçeğe uygun değeri baskıladığı yorumlandı.

Bernstein analistleri, Suudi Aramco’nun adil değerinin 1,2 ile 1,5 trilyon dolar arasında olduğunu belirtiyor. Tahminin serbest nakit akışı, temettü ve kar rakamlarına dayandığı söyleniyordu. 15 yıl önce, küresel petrol sıkıntısı meydana geldiğinde, şirketin değeri 2 trilyon dolar olabilir.

İntegral Yatırım emtia uzmanları, haberlerle fiyatların düştüğünü söyledi. Ham petrol 50 günlük ortalama 55,45 doların üzerinde kalırken, destek 55,45 – 54,00 – 52,80 / direnç 57,30 – 58,20 – 59,10 aralıklarla izlenecek.