ABD’ de Hayal Kırıklığı Yaratan Güncellemelere Yanıt olarak, Michigan Verileri ve Finansal lar Beklentileri Aşıyor

ABD devlet tahvili fiyatları Salı günü, yeni veriler hizmet sektöründe büyüme bir yavaşlama gösterdi yükseldi. 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi yüzde 74 azalarak 684’e geriledi. Öte yandan, nispeten kısa vadeli 2 yıllık varlık verimi 48, 510 bölgede ise kaybetti.

Tahvil fiyatları yükseldiğinde, düşen verim ABD ticaretinin başlangıcında düşmeden önce ilk gece arttı. 10 yıllık varlıkların getirisi 2.697 ile gözlenirken, bunu ortalama 100 günlük ortalamanın 50 günlük en düşük seviyesine, 2.526’da ise verimle izledi.

Verimler düşerken, Tedarik Yönetimi Enstitüsü imalat dışı satın alma yöneticileri endeksinin Aralık ayındaki 58,0’dan Ocak ayında 56,7’ye düştüğünü açıkladı. Bu açıklamadan sonra verim bir adım daha düştü. Yeni siparişler endeksi bir önceki aya göre 62,7’den 57,7’ye düşerken, ihracat siparişleri 59,5’ten 50,5’e geriledi.

Beklentilerin Altında Dalgalanan Veriler ve İki Yönlü Yatırımlar

Açıklanan veriler beklentinin altında olsa da, genellikle hayal kırıklığı oldu. Önceki verilerde ve sektör bazlı hareketlerde yumuşak ekonomik verilerin genellikle Hazine’yi desteklemediğini doğruladık. Yavaş büyüme sabit ödemelerin satın alma gücünü kırmak ve devlet tahvillerine zarar veren enflasyonu bastırmaktı.

Yatırımcıların son günlerde ABD’nin ekonomik görünümüne ilişkin endişeleri azalıyor. Bu nedenle FED’in bu yıl faiz oranlarını düşüreceği iddiası daha azdır. Aynı zamanda Merkez Bankası’nın da faiz leri yükseltmesi beklenmiyor.

Hisse senedi fiyatlarındaki değişiklikler, Ocak ayının büyük bölümünde Hazine’de işlem yapılmasına yardımcı oldu. Hazine alımları, hisse senetlerinin yükselmesiyle son aylarda düşüşlere yol açtı. FED’in geçen haftaki mesajı, faizleri artırma kampanyası yla yatırımcılara, riskli varlıklara ve işverenlere olan iştahlarına göre bir veya başka sını seçmek yerine, hem hisse senetlerini hem de Hazine varlıklarını satın almak için geçici bir gerekçe olarak algılandı.

ABD 5 Yıllık CDS ve Michigan Üniversitesi Tüketici Duyarlılık Veri Backs Dolar

5 yıllık ABD CDS göre, 1 aylık değişim pozitif, 382, 3,3 baz puan lık bir rekor oldu. ABD Michigan Tüketici Duyarlılık Endeksi’ne göre, 1 Şubat tarihli güncellenen veriler, bir önceki (geçen Ocak) 90,7 ile karşılaştırıldığında, 90,8 tahmininin üzerinde yüzde 90,8’e yükseldi. Endeks önde gelen göstergeler arasında yer alırken, tüketicilerin ekonomik hareketlerine duyulan güveni ölçmek için kullanılıyor. 500 tüketicinin katıldığı çalışma, abd doları ve negatif değerlere pozitif olarak güncellenen yüksek seviyeleri gösteriyor.

Veriler ışığında, michigan verilerinin beklentilere ilişkin açıklamasının bir sonucu olarak risk sigortası primlerinin düşmesinin olumlu risk algısı, ABD dolarında olası bir güçlenme görebilirken, WSJ Dolar Endeksi ve ABD Doları Endeksi (DXY) bugün bir prim tablosunda hareket ediyordu. Fed politikaları doğrultusunda doları güçlendireceği beklentisi olmasa da, USD için yukarı yönlü sinyallerin varlığından bahsetmek mümkün görünüyor.