Çin’deki sosyal dönüşümleri ve sonuçlarını inceleyen filmleriyle tutarlı ve güçlü…

Çin’deki sosyal dönüşümleri ve sonuçlarını inceleyen filmleriyle tutarlı ve güçlü bir filmografisi yapan yönetmen Jia Zhangke, altın palmiye için yarıştığı Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptığı yeni filmi Ash Is The Purest White’da tematik öncüllerini takip eden bir öyküye sahip. Bunu suç filminin motiflerini takip ederek yaparken, türün gereklerini bükerek ve bükerek sinemasının tüm tanıdık özelliklerini filmin iskeletine eklemeyi başarıyor.

Ash’s Pure White’ın merkezinde Zhao Tao tarafından canlandırılan Velio karakteri, Zhangke’nin neredeyse her filmde çalıştığı bir karakterdir. Sevgilisi Bin’in karıştığı bir kavga sırasında ölümden kurtarılması da film hikâyesinin dönüşümüne işaret ediyor ve anlatının Qiao’nun güçlü kadın imajıyla şekilleneceğini açıkça gösteriyor. 2001 yılında ki bu olaydan sonra hapse giren Qiao, beş yıl sonra ayrıldığında önceki yaşamının ülkede yaşananlara paralel bir hale geldiği acı bir gerçekle karşı karşıya. Bu dönüşümle, Qiao ve Bin’in hikayesi bu güne kadar uzanan ve birçok farklı aşamadan geçen bir ilişki sürecine dönüşür.

Kül En Saf Beyaz: Toplumsal Dönüşümlerin Gölgesinde

Ash Is The Pure White filminde, ülkedeki sosyal, politik ve ekonomik dönüşümlerin bireylerin yaşamları üzerindeki etkisini inceleyen bir film, yönetmen ve senarist Zhangke, sürekli paralel navigasyon gösteren iki kanaldan ülke ve bireylerin görüşlerini ilerletmiyor. Bunun yerine, sosyal yaşamdaki kırıklar sert ve yıkıcı gelişmeleri ekrana getirerek bireylerin yaşamlarını (sert vurarak bile) dokunarak ele getirir. Böyle bir anlatı biçimi için, suç dünyasının seçimi birden fazla noktada olumlu bir sonuç verir. Bireylerin yaşamlarını davetsiz ve en doğrudan şekilde ortaya koyan gelişmeler durumunda, suç dünyası, bu gelişmelerin kaynağı ve sonucu olan eylemlerin gerçekleştirilmesinde bir ara parça olarak işlev görür. Bu, bin’i, filmin başında binden daha etkili olduğu anlaşılan ve inşa ettiği villaları satarak yaşadığı problemi aşmak için görevlendirdiği sahnede kolayca hissedilebilir. Mevcut konjonktürde kendilerine daha fazla fayda sağlamak için, sermaye veya güç sahipleri gerektiğinde (ya da daha doğrusu bu amaçla) suç işlemekten korkmayan yeraltı dünya aktörlerini kullanmaktan ve harcamaktan vazgeçmez. Bin suç dünyasındayken ve daha “yasal” bir konuma geçtiğinde benzer bir durum gözlemlenebilir. Sistemi olduğu gibi devam ettirebilmek için, bireylerini ve hayatlarını öğütmek ve birçok noktada çok iyi hamlelerle kapının önüne koymak için verir. Bu dünyada yaşananların yeraltı nın doğası gereği şiddete yol açacağı kaçınılmaz olduğu sürece, ülkedeki dönüşümlerin etkileri perdeye yansır. Kavgalar, patlayan silahlar veya dökülen kanekek ek olarak, karakterler film boyunca sürekli fiziksel bir değişim içindedir. 2001 yılında açılan filmin anlatısı günümüze ulaştığında, ne Qiao ne de Bin ilk kez oluyor. Dönüşüm şehirlerde ve yaşam koşullarında çatlaklara neden olduğu sürece, bireylerin yaşamlarını etkiliyor ve psikolojik olduğu kadar fiziksel bir etkiye de sahip.

Küller’in tamamı için ana karakterlerin yararları saf beyaz da toplumda dönüşümlerin belirteçleri olarak Zhangke unsurları doğrudur. Ama Çin toplumunun Batı ile buluşmasembolü olarak kullandığı dans ve müzik sahneleri bir noktada kaçınılmaz dır yönetmenin önceki filmi, Dağlar, Goes Away – onun orijinalliği hakkında büyük bir soru işareti, bu shan o gu ren hatırlatıyor gibi. Benzer bir durum Qiao’nun bin’e olan sevgisi için de geçerlidir. Biz özellikle zaman böyle uzun bir süre yayılan ve zaman içinde çok etkisi kaybetmek asla aşk hikayeleri aşina. Velhasıl Zhangke, özellikle son bölümde, bu aşk tarzını filminin finaline, Çin toplumunun erkeksi yapısına ve erkekliğin hakim olduğu mafyatik oluşumlara yeni bir kelime eklemeyi başarıyor.

Yönetmen Jia Zhangke defalarca onun son filmi Ash Is The Purest White, güçlü bir sinema tik ile Çin’in sosyal dönüşümleri yeniden kanıtlamıştır. Görüntü yönetimi birçok açıdan Purest White, özellikle zhao tao’s kusursuz oyun, bilim söz konusu olduğunda bile bilim onun sesi zenginleştiren ve yan elemanları ile hikayesini besleme. Ama Zhangke en son filmleri göz önüne alındığında, Günah ın Dokunuşu – Tian zhu ding ve Dağlar, biz kendi sinema yarattı yönetmen için zamanı olduğunu söyleyebiliriz, yeni bir şey hem format ve tematik denemek için.