Babayiğit Fonu Varlık Fonu’nun Talebi Üzerine Gelebilir!

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu (TVF) Başkan Yardımcısı Himmet Karadağ, “Babayiğit Fonu”nu kurmak istediklerini söyledi. Karadağ, bu konuda Bilim ve Sanayi Bakanlığı ile görüştüklerini ve henüz göreve başlamadıklarını söyledi.

TVF Başkan Yardımcısı Himmet Karadağ, Babayiğit Fonu’nun Stratejik Planını Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi.

Karadağ, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın görüştüğünü belirterek, finansman işlemlerinin bu ay içinde borsada başlayacağını öngördü. Ayrıca BIST GLP operasyonlarının Aralık ayında olumlu başlamasını bekledikleri bildirildi.

Karadağ, BIST üzerinden menkul kıymetler karşılığında verilen TCMB finansman imkanlarının mümkün olduğunu, borsanın en rahat piyasa olduğunu; GLP, BIST GLP, API, BIST API istenilen işlem kuralının açılabilir olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yaklaşık 120 milyar lira tutarında ki pazara fon sağlamaktadır.

Karadağ, finansmanın tamamının Borsa İstanbul’da yer alan geç likidite penceresi faizinden yapıldığını söyledi. Babayiğit Fon, kredi aramadıklarını belirterek, Çin’in ICBS ve Singapur ulusal varlık fonu Temasek’in yanı sıra, temasek gibi fonlarla işbirliği yapmak için pazarlık yaptıklarını söyledi.

Türkiye Varlık Fonu olarak yerli otomobil projesinde de yer almak istiyorlar.

Yerli otomobil projesinde Anadolu Grubu, BMC Group, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holdng gibi şirketler yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobilin prototipinin en geç 2019’da tamamlanacağını ve 2021 yılında ticari pazara sunulacağını söyledi.

2016 yılında kurulan bazı banka ve şirketlerin kamu hisseleri 49 yıldır TVF’ye ait.

Türkiye’nin ekonomik büyümesine katkıda bulunmak, uluslararası yatırımcıları çekmek ve büyük projeleriçin kaynak yaratmak amacıyla, bazı banka ve şirketlerde kamu hisseleri, at yarışı ve şans oyunları için lisanslar TVF’ye aktarılmıştır. Devredilen şirketler arasında; PTT, BOTAŞ, Borsa İstanbul, Ziraat Bankası, Türksat ve Türk Telekom’un Hazine hisseleri ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Türk Hava Yolları ve Halkbank’taki hisseleri de yer alıyor.