Dolar FED Kararlarını 5.50 Liranın Üzerinde Fiyatla Sürdürüyor

Fed’in bu yılın ikinci yarısına kadar faiz oranlarını yükseltmeyeceğini açıklamasının ardından dolar kuru 5.40 liraya geriledi ve artışları yavaşlatacağını açıkladı. Sonra dün neredeyse tüm kazancını geri kurtardı. Ancak bugün hızla yükselmeye devam ediyor. Dolar düşerken, TL karşısında güçlenmeye devam ediyor.

TSK’da saat 11:00 itibariyle yüzde 1’den fazla artarak 5,50 liranın üzerine çıktı.

Dün gelişmekte olan ülkenin dolar karşısında para birimi olan Türk Lirası bugün de olumsuz yönde hareketediyor. Döviz kuru 5,43 – 5,46 aralığında dalgalandı günü 5,46 liranın üzerinde kapatmıştı. Asya piyasalarında yatay seyreden dolar kuru, TSİ 06.00’da 5,4648 liradan işlem gördü.

Dolar sabah ticaretinin ardından güçlü bir yükseliş yakaladı ve TSK’nın 9:00 itibarıyla dik bir çıkış yakaladı. Yükseliş oranını önce yüzde 0,50’ye, ardından yüzde 1’e çıkaran dolar, TSİ 11.05’te 5.5399 liraya tırmandı. Ardından döviz kuru yükselmeye devam etti, yüzde 2’ye yakın yükselişle 5,57 liranın üzerine çıktı.

Dün piyasa para birimlerinin negatif ayrışması yla TL, hem FED hem de döviz alımlarının artmasıyla değer kaybetti.

ABD Merkez Bankası (FED) çarşamba akşamı yaptığı açıklamada, faiz kararının beklentiler doğrultusunda olduğunu açıkladı. Yıl sonuna kadar faiz artırmayacağını belirten FED, doların yüzde 1 değer kaybetmesine neden oldu.

Açıklamanın ardından döviz kuru 5,47 liradan 5,40 liraya geriledi. Dün, bu kayıpları tekrar galibiyete çevirdi. Bugün görülen tablo, kararların önünde kazançların yüzde 1 civarında olduğunu gösteriyor.

TCMB’nin döviz hesapları 15 Mart haftasında 4 milyar artarak 175,8 milyar dolara ulaştı.

Bu veriler hem şirketlerin hem de vatandaşların dolar biriktirdiğini gösterdi. Dolar kurunun böyle bir ortamda aşağı doğru hareket etmesi zor ken, beklentilerin büyüklüğünün değiştiği söyleniyor. Dolar kurunun yeni yönünün ortaya çıktığına dikkat çekiliyor.

Vatandaşın beklentisi, seçimlerden sonra doların tekrar 7 lira seviyelerine doğru yükselmesi. Bu nedenle bu durumdan yararlanmak isteyen şirket ve şahıslar dolar biriktirmeye devam ediyor. 23. yüzyılda haneler dolar alımında kesintisiz olarak 23. Bir hafta içinde.