The Film Stage, 2019’un en iyi 20 belgeselinin bir listesini…

The Film Stage, 2019’un en iyi 20 belgeselinin bir listesini yayınladı. Listede American Factory, Apollo 11, Leaving Neverland, One Child Nation gibi belgeseller yer alıyor.

Sinematik anlamda 2019, sinemaseverlerin büyük film ve ses dizilerinin yanı sıra çekilen belgesellerle de gönülleri fethetti. Sundance ve Toronto gibi festivallerde prömiyeri yapılan belgesellerden bazıları sinema dünyasında büyük yankı uyandırırken; HBO ve Netflix gibi platformlarda yayınlanan belgeseller de izleyicilerin beğenisini kazandı. Bu vesileyle, dünyanın en prestijli sinema sitelerinden biri olan Film Sahnesi, 2019’un en iyi 20 belgeselinin listesini yayınladı.

Alfabetik olarak sıralanan bu listedeki Oscar favorileri arasında, Çin şirketi Fuyao’nun Ohio, ABD’de kurduğu Sundance Film Festivali’nin 50. Belgeseller geri ve aya bir kişinin ilk yürüyüş sonuçlanan tarihsel bir misyonun daha önce görülmemiş görüntüleri kullanarak hazırlanan.

Danimarkalı gazeteci Mads Brügger’in yönettiği Cold Case Hammarskjöld,Kızıl Şapel ve Büyükelçi ile en çok konuşulan; Çocukken Michael Jackson tarafından cinsel tacize uğradığını iddia eden Wade Robson ve James Safechuck’ın deneyimlerini anlatan HBO prodüksiyonu; 1979 ve 2015 yılları arasında, Sundance Film Festivali’nin Dünya Sinemasında Jüri Büyük Ödülü – Belgesel bölümüne layık görülen bir ailenin hikayesini anlatan Çin’de aşırı nüfus artışını önlemek amacıyla 1979-2015 yılları arasında uygulamaya konan tek çocuk politikasının etkileri; 2019 Sundance Film Festivali’nin ABD Belgesel bölümünde Büyük Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Martin Scorsese’nin Bob Dylan belgeseli gibi önemli belgeseller listeye girmeyi başarıyor.

2019 belgesel sinemasında önemli bir yolculuğa çıkacak ve yeni belgeseller keşfedeceğiniz tam listeye aşağıdaki şekilde ulaşabilirsiniz.

Film Sahnesi ile 2019’un En İyi 20 Belgeseli

63 Yukarı – Michael Apted

Amazing Grace – Sydney Pollack

América – Erick Stoll ve Chase Whiteside

Amerikan Fabrikası – Steven Bognar ve Julia Reichert

Apollo 11 – Todd Douglas Miller

Siyah Anne – Halik Allah

En Büyük Küçük Çiftlik – John Chester

Soğuk Kasa Hammarskjöld – Mads Brügger

Combat Obscura – Miles Lagoze

Yarışma – Claire Simon

Sama için – Waad Al-Kateab ve Edward Watts

Eve Dönüş – Beyoncé

Bal diyarı – Ljubomir Stefanov ve Tamara Kotevska

Sıcak Ağustos – Brett Story

Evi Yık – Rachel Lears

Neverland Leaving – Dan Reed

Los Reyes – Bettina Perut ve Iván Osnovikoff

Bir Çocuk Nation – Nanfu Wang ve Lynn Zhang

Rolling Thunder Revüsü: Martin Scorsese tarafından Bir Bob Dylan Hikayesi – Martin Scorsese

Varda agnès tarafından – Agnès Varda