9 Ayda Yabancılara 24 Binden Fazla Konut Satıldı

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, yılın ilk 9 ayında yabancılara satılan konut sayısının 24 bin 155’e ulaştığını söyledi. Bu rakamlara göre 2017’deki satışlar şimdiden geride kaldı. Ağustos ayında REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verileri, Ağustos ayında yabancılara satılan konut sayısında rekor bir artış kaydetti. Coldwell Banker rakamlarına göre rekor satışlar meydana geldi.

Gökhan Taş, 2017 yılının tamamında yabancılara 22 bin 200’den fazla konut satıldığını, bunun 2018’in ilk 9 ayında geçtiğini söyledi.

Bu yıl bu rakamın şimdiden yaklaşık 2 bin adede çıktığını söyledi. Gökhan Taş, yıl sonu hedefinin 30 bin olduğunu açıkladı. Taş, yaptığı açıklamada, yılın 9 ayında yabancılara konut satışının 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 58,5 artışla 24 bin 155’e ulaştığını belirtti.

Yabancılara en fazla konut satışının İstanbul’a yapıldığını, onu sırasıyla Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova’nın izlediğini belirtti.

Yükselen döviz kurlarına bağlı olarak, gurbetçilerin son dönemde konut alımında ciddi bir ilgi gösterdiğini belirten Taş, “Gurbetçiler genellikle kendi ülkelerini satın almalarında tercih etseler de, döviz kurlarının avantajıyla büyük şehirlerden gelen yüksek getirili projelere de büyük ilgi göstermeye başladılar.” dedi. Özellikle markalı konut üreticileri, projelerini Türklerin Avrupa’da yaşadığı büyük şehirlerde sergilemeye başladıklarını söyledi.

Babacan Holding Genel Müdürü Mehmet Babacan, gurbetçilerden ve yabancılardan büyük ilgi aldıklarını söyledi.

Dolar ve eurodaki yükselişin ardından gurbetçilerin ve yabancıların Türkiye’deki markalı konut projelerine olan ilginin arttığını, Babacan Premium ve Babacan Port Royal projelerinin ön planda olduğunu söyledi. Babacan, “Son zamanlarda yurt dışında yaşayan ve çalışan vatandaşlar konut alıp gayrimenkule yatırım yapmaya istekli görünüyor. Biz çok ciddi bir gurbetçi ilgi hakkında konuşabilirsiniz, “dedi.

Gurbetçilerin 1 1’den 4’e kadar her türlü daireye ilgi duyduğunu belirten Babacan, büyük şehirlere olan ilginin daha fazla olduğunu söyledi.

Babacan, Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre, Belçika ve Avusturya gibi ülkelerde yaşayan grubetistlerin ön planda olduğunu söyledi. Beylikdüzü, özellikle erişilebilir fiyatlarıyla gurbetçilerin tercih ettiği bölgelerden biri olduğunu söyledi. Küçükçekmece E-5’teki Atatürk Havalimanı karşısındaki projelere yoğun ilgi olduğunu anlatan Babacan, “Bir konum olarak bu bölge gurbetçilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor” dedi.

Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, cumhuriyet tarihinin konut satış rekorunu kırdığını kaydetti.

Aynı zamanda Fuzul Grubu Yönetim Kurulu Üyesi olan Faruk Akbal, döviz kurunun yükselmesi ile birlikte gelirlerin artması nedeniyle türkiye’de gurbetçilerin ticari gayrimenkul ve konuta olan ilgilerinin arttığını kaydetti. Son yıllarda ticari birimlere olan ilginin konuttan daha fazla olduğunu söyledi.

Akbal, almanya, Fransa, İsveç ve Danimarka’da en çok yatırım yapan, genellikle 500 bin ile 700 bin lira arasında harcama yapan gayrimenkul yatırımını verdiğini söyledi. O gayrimenkul cazibesi daha geniş coğrafyalarda fark üzerinde bir etkisi olduğunu açıkladı. Vatandaşlık teşvikinin 250 bin dolara düşürülmesinin satış rakamlarında da hissedildi.