Adobe’nin Creative Cloud Hizmetinde Milyonlarca Kullanıcının Verisi Sızdırıldı

ABD merkezli teknoloji şirketi Adobe, g tabanlıgrafik ve medya araçlarıyla dünya çapında büyük bir pazar payına sahiptir. Photoshop, Premier, Lightroom, Illustrator, InDesign gibi yaygın olarak kullanılan yazılımların geliştiricisi olan Adobe, her gün daha geniş bir kitleye ulaşıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde ABD hükümetinin Venezuela’daki hesapları iptal etme kararıyla Venezuela’daki hesapları iptal etmeye karar verdi.

Şirketin kullanıcılar için mobil uygulamaları ve bulut hizmetlerini bir araya getirdiği Creative Cloud hizmetiyle çalışır. Adobe’nin Creative Cloud hizmeti bu kez adını bir veri ihlali ile yapar. Son bilgilere göre, platformdaki 7,5 milyon kullanıcının verileri sızdırıldı. Şirket açığın hemen kapatıldığını duyurmuş, ancak kullanıcılar merak ediyor.

Adobe’de Veri İhlali

ABD merkezli teknoloji şirketi Adobe, milyonlarca kullanıcının verilerini sızdırma özelliğine sahip oldu. Verisi sızdırılan kullanıcı sayısının 7,5 milyon olduğu, ihlalin ise Creative Cloud platformu üzerinden gerçekleştiği belirtiliyor. Müşterilerin kayıtları sızdırılırken, Adobe hiçbir parola veya ödeme bilgisinin ihlal edilemediğini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, çevrelerden birinin güvenlik açığından haberdar olduğu ve hızlı bir şekilde müdahale edildiği belirtildi.

Sızdırılan veriler, kullanıcıların e-posta adreslerini, kullandıkları yazılımı, hesapların açılış tarihini, abonelik durumunu ve kullanıcılarla ilgili iş bilgilerini içerir. Raporlarda, şirketin bildirimler doğrultusunda derhal harekete başettiği ve söz konusu sistemin korunduğu belirtildi.

Bir şirket yetkilisi, “Gelecekte ortaya çıkabilecek benzer bir sorunu önlemeye yardımcı olmak için geliştirme süreçlerimizi gözden geçiriyoruz.” dedi.

Veriler Yaklaşık Bir Hafta Korumasız Kaldı

Araştırmalar, söz konusu verilerin yaklaşık bir haftadır dış müdahalelere açık olduğunu gösteriyor. Güvenlik açığının tarihi 19 Ekim’de gösterildi. Şirket, ihlali aynı gün kapattığını söylüyor. Ancak önceki günlere ait bir güvenlik ihlali yaşandı.

Creative Cloud’da tutulan veritabanına herhangi bir tarayıcı üzerinden kolayca erişilebiliyordu. Adobe yaptığı açıklamada, güvenlik açığının herhangi bir uygulamanın çalışmasını etkilemediğini belirtti.