Çin Web Sitelerinde Sansür Politikası Katılaştırdı

İnternet platformları dünyanın hemen hemen her yerinde milyonlarca insan tarafından aktif olarak kullanılmaktadır ve bu sayı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bu uygunsuz mesajlar yanı sıra internet ağında insanların yararına birçok içerik ile çakışmak mümkündür. Ülkeler, kendi vatandaşlarını zararlı içeriklerden korumak için çeşitli kurallar uygulayabilirler. Ama web sitelerinde sansür politikalarında çok farklı bir noktada olan bir ülke var.

Tabii ki Çin’den bahsediyoruz. Ülke, başta Google olmak üzere popüler sosyal medya platformlarının çoğuna erişebiliyorum. Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi dünyanın önde gelen internet platformları Çin’de yasaklandı. Son gelişmeler, Çin’in internet yasakları konusundaki politikasını daha da sağlamlaştırmaya devam edeceğini gösteriyor. Hükümet aleyhine paylaşımda bulunacak web siteleri daha yakından denetlenecek.

Yasakların Kapsamının Genişletilmesi

İnternet erişimikonusundaki kısıtlayıcı politikalarıyla tanınan Çin hükümeti, bu yaptırımların kapsamını daha da genişletmek için hamleler yapıyor. Ülkede bu amaca hizmet eden Siber İşler Komisyonu Ofisi olarak bilinen ajans, web sitelerinde daha sıkı denetimler getiriyor. Yeni algoritmaların getirileceği sistemde, hükümet tarafından eleştirilen web sayfalarının içeriği kaldırılacak.

Hükümeti eleştiren yorumların da kaldırılacağı bu sistemde, amaç ulusal güvenlik ve devlet sırlarını korumak. Bu alandaki başlıca sorumlu kurum Siber İşler Komisyonu Ofisi olacaktır. Yeni kurallarla, İnternet platformlarının hükümete herhangi bir eleştiri yapamayacağı söylenebilir.

Uygulama Mart’ta Başlıyor

Yine, yönetmelik web sayfalarının içeriği oluşturmak için nasıl bilgi içerir. Hazırlanan yönetmelik 1 Mart 2020 tarihinden itibaren uygulanacaktır. İnternet hesaplarında daha sıkı çekler gelirken, asılsız haberler yayan sitelerde de yaptırım alacaktır.

Daire ayrıca, ilgili ısıtımların ilgili ısıtımlardan da olumlu yorumlar ışığını talep edecek. Hizmet amacıyla yeni algoritmalar geliştirilmiştir. Çin’de web sayfalarında uzun zamandır devam eden yasak hükümeti sansürleme suçlamalarına yol açtı. Özellikle ABD merkezli internet platformlarının erişimi engellendi. Çin Devlet Başkanı Shi Jinping, bu kararların ülkenin ulusal güvenliği için gerekli olduğunu söyledi.