Marvel filmlerinin değersiz olduğunu söyleyen Francis Ford Coppola’nın eleştirilerine yanıt…

Marvel filmlerinin değersiz olduğunu söyleyen Francis Ford Coppola’nın eleştirilerine yanıt veren James Gunn, western ve gangster filmlerine bir süre aynı şekilde davranıldığını ve herkesin onları takdir etmeyeceğini söyledi.

Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola’nın Marvel filmlerini hedef alan açıklamaları sinema dünyasında yeni bir tartışmaya yol açarken, bu eleştiriler Marvel cephesinden gelmeye devam ediyor. Galaksinin Koruyucuları’nın yönetmeni James Gunn, bu tartışmanın marvel’ı savunan isimlerinden biri. Martin Scorsese’nin bu ayın başlarında ki sözlerinin ardından Gunn, usta yönetmenin filmlerini sosyal medyada henüz izlemeden önce değerlendirme kararından üzüntü duyduğunu ve bu kez Francis Ford coppola’nın açıklamalara yanıt verdiğini söyledi.

Francis Ford Coppola dün katıldığı bir etkinlikte Marvel filmlerini hedefleyen Martin Scorsese’nin açıklamalarını destekledi ve Scorsese’nin eleştirilerini bir adım daha ileri götürerek Marvel filmlerinin değersiz olduğunu ifade etti. Coppola yaptığı açıklamada, Artin Scorsese’nin Marvel filmlerinin sinema olmadığını söylemekte haklı olduğunu çünkü sinemadan bir şeyler öğrenmeyi beklediğimizi; Biraz aydınlanma, biraz bilgi, biraz ilham, bir şeyler almayı uyacağız. Kimsenin aynı filmi tekrar tekrar izlemekten bir şey alacağını sanmıyorum. Martin film olmadığını söylediğinde nazikti. Bu filmlerin değersiz olduğunu söylemedi, şimdi de söylüyorum.”

James Gunn’ın bu sözlere verdiği yanıt şu oldu: “Birçoğumuz gangster filmleri için aynı şeyi düşünmüştük, onları ‘değersiz’ olarak adlandırıyorduk. Büyük dedelerimiz de aynı şeyi Batılılar için söylerlerdi ve John Ford, Sam Pecpinpah ve Sergio Leone filmlerin birbirine benzediğini düşünürdü. Büyük bir amcanın Yıldız Savaşları’nı öven birini hatırlıyorum. Cevap ‘Ben 2001 yılında onu gördüm, ve çok sıkıcı oldu!’ Süper kahramanlar bugünün gangsterleri, kovboyları, maceraperestleri uzaya gidiyor. Bazı süper kahraman filmleri berbat, bazıları güzel. Herkes süper kahraman filmleri takdir edecek, western ve ganster filmlerde olduğu gibi, hatta bazı dahiler. Ve bu bir sorun değil.”

Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola Marvel Filmleri veya Tüm Superhero Filmler Hedefleme mi?

James Gunn’ın Francis Ford Coppola’nın açıklamalarına yanıt olarak verdiği mesaj, tüm süper kahraman filmlerine verdiği tepkiye dikkat çekti. Aslında, Martin Scorsese’nin ilk açıklamalarından bu yana, marvel cephesindeki isimler sık sık tartışmaları süper kahraman filmleri aracılığıyla aktardılar. Ama bu noktada unutulmaması gereken bir şey Scorsese aslında Marvel filmleri değil, tüm süper kahraman filmleri eleştiriyor olmasıdır. Şu anda, süper kahraman filmleri söz konusu olduğunda, yönetmenin adını kullandığı düşünülüyor çünkü marvel akla gelen ilk şirket. Ancak Scorsese’nin joker’in yapımcıları arasında yer aldığı ve hatta filmi yönetmeyi düşünmesi, yönetmenin bu tür çizgi roman uyarlamalarına hiç karşı olmadığını gösteriyor.

Francis Ford Coppola’nın defacto marvel filmleri aynı filmi tekrar tekrar izlemenin seyirciye bir şey katmayacak gerçeğine dayanıyor. Ama Joker, Deadpool ya da Watchmen ve Logan’ın aynı film olduğunu söylemek pek olası değil. Ancak Marvel sinematik evren filmlerini göz önüne aldığımızda, Coppola’nın açıklamaları biraz daha mantıklı. Scorsese ya da Coppola’nın Richard Donner’ın Süpermen’i ya da Tim Burton’ın Batman’i gibi filmlere karşı olduğunu düşünmek hiç mantıklı değil. Bu noktada, yönetmenin açıklamalarına tekrar bakmak gerekir. Marvel-savunuculuk isimleri genellikle süper kahraman filmleri bir saldırı gibi görünmesine rağmen, aslında, marvel filmleri hem Scorsese ve Coppola hedefi vardır. Gerçekten de Marvel’ın filmleri defalarca aynı formülü tekrar tekrar kullandığından, birçok eleştirmen ve sinemaseverler tarafından dile getirilen bir konudur, bu yüzden Scorsese ve Coppola’nın eleştirilerinde yalnız olmadığını söyleyebiliriz.

Kaynak: