Çin, ABD Tarife Muafiyet Listesine Soya Fasulyesi, Domuz Eti Gibi Tarım Ürünlerini Ekliyor

Geçen gün, 17 Eylül’de başlayacak ek gümrük vergisi muafiyetinin, ABD ürünlerinin uygulanacağı belirtildi.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Çin’in Trump’ın tarifeleri iki hafta erteleme kararını memnuniyetle karşıladığı belirtildi. Ve soya fasulyesi ve domuz eti gibi ABD tarım ürünleri muaf olacağı açıklandı. Bu çiftlik ürünlerinintarifelerden muaf olacak 16 çeşit ABD ürününe ekolacağı belirtildi.

Muafiyetin 16 Eylül 2020’ye kadar bir yıl süreyle yürürlüğe gireceği hatırlatıldı ve bu hareket, Trump’ın Perşembe günkü geçici ticaret anlaşmasını yorumlamasının ortasında geldi.

Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin ile geçici bir ticaret anlaşması yapmayı düşüneceğini, ancak bunun yerine kalıcı bir anlaşma yapmayı tercih edeceğini söyledi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de dün Çin’in ABD tarımına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Çin Ticaret Bakanlığı da dün yerli şirketlerin abd soya fasulyesi ve domuz eti fiyatları hakkında bilgi almaya başladığını bildirerek, tarımsal alımlara işaret etti.

Çin’in resmi ajansı Xinhua’nın haberine göre, Çin pazar ve Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olarak belirli bir miktar ABD tarım ürünlerinin satın alınmasına destek veriyor. Ancak, ilgili kaynaklara atıfta, kağıt Çin çok büyük bir pazar ve yüksek kaliteli ABD tarım ürünleri ithalatı için beklentileri olduğunu söyledi
i oldukça geniş olduğunu yazdı.

Ayrıca Çin’in ABD’den verdiği sözü tutmasını, taahhütlerinde ilerleme kaydetmesini ve ikili tarımsal işbirliği için elverişli koşullar yaratmasını beklediği de öne sürüldü. Bu arada uzmanlar, piyasalarda artan iyimserlik nedeniyle yükselişe işaret edinek, ticaret savaşının sona ermediğini ve etkilerinin beklenenden çok daha büyük olabileceği konusunda uyardılar.