Güncelleme Kontrolü Windows 10 Mayıs Sürümü daha aktif olacak!

Microsoft’un en son işletim sistemi, Windows 10,yayımlanmasından bu yana çok sayıda güncelleştirme aldı. Yıl boyunca 2 büyük güncelleştirme alan Windows işletim sistemi genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında önemli değişiklikler eleştirir. Microsoft, işletim sisteminin geliştiricisi, bir sonraki kararlı sürümü Mayıs ayında geleceğini duyurdu.

Yaklaşan yeni sürüm birçok yeni özellik özellikleri. Microsoft yaptığı açıklamada, yeni güncelleştirmenin Windows 10 1903 sürüm adı ve 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi altında yayımlanacağını duyurdu. Ayrıca, Mayıs güncelleştirmesini erken test etmek isteyenler için gelecek haftadan itibaren Windows Insider programına kayıtlı kullanıcılar için kullanılabilir olacağı öğrenildi.

Mayıs Güncellemesi ile Birlikte Gelen Özellikler

Genel olarak Microsoft’un bir sonraki ana Windows sürümüne baktığınızda, varolan hataları düzeltmek için tasarlanmış gibi görünüyor. Ancak, yeni bir Windows teması ve sanal alan özelliğinin Mayıs güncelleştirmesi olan kullanıcılar tarafından kullanılabilir olması beklenmektedir. Yeni güncellemedeki en önemli özelliklerden biri, düzenli aralıklarla yapılan güncelleştirmeler üzerinde kullanıcıların denetimini artırmaktır.

Bilindiği gibi, Microsoft tarafından yayımlanan güncelleştirme yazılımı kullanıcılara sormadan otomatik olarak yüklenir. Kullanıcıların izni olmadan bilgisayarı yeniden başlatma. Ancak, Mayıs ayında piyasaya sürülecek yeni sürümü ile, bu kullanıcının onayına bırakılacaktır. Kullanıcılar, isterlerse güncelleştirmenin ne zaman indirilip yükleneceğini belirler. Aslında, isterlerse işletim sisteminin güncelleme ayarlarını tamamen kapatabilecektir. Güncelleştirmeleri devre dışı bırakabilme süresi 35 gün olarak ayarlanır.

Hataları Düzeltme

Microsoft’un en son kararlı sürümü kullanıcılarının şikayet ettiği sorunlardan biri de mavi ekran hatasıydı. Microsoft, yeni Mayıs güncelleştirmesinde bu sorunu gidermeye odaklanmıştır. Ancak, akıllı aktif saat özelliği ile kullanıcılar kendilerini güncelleştirmek için saat belirlemek mümkün olacak. Aslında, bu özellik Windows 10’un varolan sürümlerinde el ile kullanılır. Ancak, Kararlı sürümü Mayıs ayında piyasaya sürülecek ile, bu daha belirgin hale getirecek.

Microsoft’un son güncelleştirmeleri birçok hata ile gündeme getirilmiştir. Bu hatalar, veri silme, açılış sorunları ve mavi ekran gibi sorunları içeriyordu. Yeni Mayıs sürümüyle, bu hataların tamamen düzeltilmesi beklenirken, güncelleştirme denetimi daha etkili hale gelecektir.