Aselsan 2Ç19’da 1,3 Milyar Lira Net Kar Elde Etti, Kurumlar Durumu Değerlendirdi

Türkiye’nin en güçlü teknoloji şirketlerinden biri olan Aselsan, 2019’un ilk çeyreğinde 9,5 milyar dolara ulaşarak siparişin büyüklüğünü artırdı. Bu yıl geçen yıla göre satışlarını artıran dev şirket, daha detaylı bir açıklamayla, yılın ilk üç ayında 1 milyar 998 milyon 99 bin lira net satış gerçekleştirdi.

Şirketin yılın ikinci çeyreğine ait bilançosu nihayet bugün açıklandı. Buna göre Aselsan bu yılın ilk yarısında 703,7 milyon TL net kar elde etti.

Şirketten bilanço beklentisi 697,4 milyonun altında ydı. Yine yılın ikinci yarısında şirket satışları 2,63 milyar TL olurken, söz konusu dönemdeki net kâr 1,3 milyar liraya yükseldi.

Şirketin kazançları dört şirket yetkilisi tarafından değerlendirildi. Garanti Yatırım, İntegral Yatırım Menkul Değerler, Ak Yatırım ve Deniz Yatırım bu kurumlar arasındadır.

Garanti Yatırım’a göre Aselsan’ın net satışları piyasa beklentilerinin %20’si, FAVÖK ise piyasa beklentilerinin %20 altında gerçekleşti. Ancak, Yılın ikinci çeyreğinde Aselsan’ın FAVÖK marjı beklenenden 0,3 puan daha fazla!. 0 seviyesinde olduğunu söyledi.

Garanti Yatırım, Aselsan’ın söz konusu dönemdeki net nakit pozisyonunun ilk çeyrekte 1,5 milyar TL’den 165 milyon TL’ye ulaşacağını söyledi.

Değerlendirmelerini sürdüren Garanti Yatırım, şirketin ilk çeyrekteki siparişlerini 9,5 milyar dolardan ilk yarı itibarıyla 10,2 milyar dolara yükseltti.

Şirket için ileriye dönük tahminlerde de bulunan Garanti Yatırım, firmanın 2018 yılında satılan büyümenin üzerinde olduğunu ve -21 FVÖAK marjına ulaştığını söyledi. Tahminlerinin şirket verileriyle tutarlı olduğunu söyledi.

Operasyonel rakamlar piyasa beklentisi ile örtüşse de, net nakit inmesi nedeniyle hisse etkisinin olumsuz olmasını bekleyen Garanti Yatırım, hedef fiyatların yukarı yönlü risk oluşturabileceğini söyledi.

Integral Investment Securities, şirketin toplam siparişlerinin 10,2 milyar dolara dayandığını ve satış ve operasyonel gelirlerdeki artışların çok iyi bir seviyede olduğunu söyledi.

Ayrıca, şirketin yılın son çeyreğinde nakit değerlerinde 1,3 milyar dolar düşüşe devam ettiğini olumsuz bir gelişme olarak, yeni yıldan bu yana toplam nakit değerlerinde 2,1 milyar TL’ye dayalı bir düşüş yaşandığını söyledi.

Bu düşüşün nedeni olarak alacaklardaki artış ve hisse senedi büyümesini işaret eden şirket, nakit çıkışının temel nedeninin işletme sermayesindeki düşüş olarak görüldüğünü de belirtti. Aselsan’ın yılın ilk yarısına ait bilanço verilerini temkinli karşıladığı, ayrılmaz, şirketin tahminlerini paylaşmayı ihmal etmedi.

Aselsan’ın 2019 yılında satış gelirlerini @-50 artırmayı ve FVÖAK marjını -21 seviyesinde gerçekleştirmeyi planladığını söyleyen İntegral Menkul Değerler, 1 milyar TL’lik yatırım harcamasına atıfta bulunarak, beklentilerinde herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Ak Yatırım, Aselsan’ın söz konusu dönemdebilonço rakamlarının, net kârının 754 milyon TL seviyesinde tahmin edildiğini, ancak bunun altında gelir açıklandığını bildirdi.

Ak Yatırım, işletme sermayesinin etkilerinin devam eden bozulmaya da işaret ederek, hisse performansında bir iyileşme öngörmediğini söyledi. Piyasa beklentileri dahilinde gerçekleşen satış gelirleri ve faaliyet kârlarına da değinen kurum, geçen yıla göre sırasıyla 7 ve 2 büyüdüklerini belirtti.

Ak Yatırım, Aselsan’ın net nakit rakamının Haziran sonu itibariyle 165 milyon TL olduğunu, bu rakamın yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 498 milyon TL’nin altında olduğunu belirtti. Bu rakamların Eximbank kredilerindeki artış sayesinde arttığını belirten kurum, Aselsan’ın kredi ve stoklarındaki artış nedeniyle bu kredilere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Öte yandan Aselsan’ı değerlendiren bir diğer kurum da Deniz Yatırım oldu. Aselsan’ın net kârının yıllık bazda arttığını, Deniz Yatırım’ın, piyasanın nakit akışında bir iyileşme olmadığı takdirde hisse performansında baskı altında olabileceği bildirildi.

Aselsan’ın Haziran sonu itibarıyla toplam aktifleri 21 milyar 127 milyon 496 bin liraya ulaşırken, toplam yükümlülükleri 9 milyar 774 milyon 822 bin liraya ulaştı. Teknoloji devi şirketin özkaynak kaynakları da 11 milyar 352 milyon 674 bin lira olarak kaydedildi.