McLaren: “Elektrikli Araç Akü Teknolojisi Mükemmel Olduğunda Biz Düşüneceğiz”

McLaren aslında elektrikli araçlarda atılımlar yapmış bir şirkettir. Bununla harikalar yaratan marka, acele etmediklerini söyledi. Biz üstün yol araba standı baktığımızda, Lotus, Pininfarina ve Rimac şirketleri az 2 saniye içinde havalanabilir modelleri var. Son yıllarda satış rakamları olan diğer şirketlere kıyasla kârlı bir dönem geçiren McLaren, planların daha sonraki bir tarih olduğunu söyledi.

McLaren GT Avustralya sunumunda konuşan, marka pazarlama direktörü Jamie Corstorphine kendi modellerinin halefleri değişiklikler bu faktöre dayalı olacağını söyledi. İşte ayrıntılar şunlardır:

McLaren hiper-elektrik prototipi üzerinde çalıştığını inkar etmiyor.

Rolls Royce’da da benzer bir yaklaşım sergiledik. İngiliz amiral gemisi marka hibrid araçlarda bulunmayacağını söyledi, onlar sahne atlamak ve tüm elektrikli araçlara açmak . McLaren tam olarak öyle düşünmüyor ama sana yapacağı şeyin biraz geç olduğunu söylemek istiyor.

“Daha önce söylediklerimizi, özelliklerin ve öznel duyguların bir EV’e nasıl karşılık geldiğini anlamak için son serimizde bir EV prototipi üzerinde çalışıyoruz. Bizim yaklaşımımız her zaman bir şey inşa etmek ve en iyi şekilde götürmektir.” Söyledi.

Biz biraz daha dahil olsun, aslında, McLaren kendi modelleri üzerinde tartmak olacak pillerin daha fazla geliştirilmesi lehine. Bu tür hiper kategori modellerinde en büyük temel ışık olmasıdır. Karbon-fiber ana şeydir. Bu nedenle mevcut pillerle yapılan bir yatırımın anlamsız olacağı savunulmalıdır.

“Hafiflik McLaren en önemli özelliklerinden biridir. Gelecekte, biz mümkün olduğunca hafif araba yapmak için bu felsefeyi devam edecektir. Her şey en iyi sürüş deneyimini sağlamakla ilgilidir. McLaren ödüllendirici bir sürüş deneyimi sağlamakla ilgileniyor. Bu yüzden bir EV sürüşü için en iyi sürüş memnuniyetini elde etmek için prototipimizi geliştiriyoruz.” Söyledi.

McLaren, 2019’da kullanılan pil ve teknolojinin çok yetersiz olduğunu ve sadece 2025 için uygun olabileceğini belirtti. Buna ek olarak, İngiliz firması en fazla 30 dakika içinde tam olarak pilleri şarj etmek istiyor.