FED Kurtarmaya Geliyor, ama acil bir durum yok!

Durgunluk ve enflasyon verisi korkusuyla FED,faiz indirimleriyle Amerikan ekonomisini kurtarmaya hazırlanıyor. Ancak, bu kurtarma çabalarının rasyonelliği ve yararı konusundaki derin anlaşmazlık devam etmektedir.

Bazıları Fed’in deflasyonist bir sarmala karşı önlem aldığına ve ekonomik toparlanmayı politikayı normalleştirmek için uzattığına inanırken, diğerleri fed’in tarihsel olarak düşük işsizlik seviyeleri ve Dow Jones’un 27.000’den fazla düşüş seviyesine işaret ederek büyük bir hata yaptığına işaret ediyor.

Çünkü gereksiz bir indirimin ekonomiyi çok daha güçlü hale sokabileceği ve gerçek bir durgunluk durumunda FED’i az mühimmatla bırakarak başka bir varlık balonu riski ne kadar az olduğu biliniyor.

JPMorgan Fonları’nın küresel stratejisti David Kelly, FED’in piyasanın büyük bir kısmı tarafından beklenen indirimin Fed’in beklenen düşüşü yle ilgili olduğunu söyledi. “Bunu şimdi yapmak yanlış olur.” diyen Bakan şöyle devam etti: “Bu yüzden de,” dedi. “Ciddi oran kesintileri bir yangın söndürücü gibidir: Sadece gerçekten ihtiyacınız olduğunda camı kırarsınız,” Kelly, indirimin işten çıkarmalarına atıfta bulunarak şöyle dedi:
Sonuç olarak, FED geçen yıl faiz oranlarını dört kez yükselterek 2020’de 3 veya 4’lük bir artış sinyali verdi.

Faiz artışları yükselen ekonomiyi başarıyla yavaşlattı, enflasyonu kontrol altında tuttu ve sonunda Fed’i sıfır seviyelerinden uzaklaştırdı. İyi zamanlarda, faiz oranlarını yükseltmek mantıklıydı çünkü FED’in kötü zamanlarda indirim yapmasına olanak sağladı.

Ancak faiz artışları, serbest paraya alışmış devam eden bir ticaret savaşıyla uğraşmaya alışkın bir ekonomide çok ileri gidebilirdi.

Bu nedenle, ajans şimdi rotasını tersine çevirdi. Bank of America Merrill Lynch küresel ekonomi başkanı Ethan Harris bu noktada FED’in geleneksel politika mühimmatının yarısını kullanmasının beklendiğini savundu.

Ticaret savaşının ekonomiye zarar verdiğini anlatan Harris, Doğu Avrupa dışındaki tüm bölgelerde ticarette keskin bir daralma yaşandığını söyledi. Gus Faucher, PNC baş ekonomisti, şöyle dedi: “Seni hayal kırıklığına uğratmak için gitmiyorum. “Oranı düşürme potansiyeli durgunluğu daha az olası hale getiriyor.” Faucher, FED’in ekonomiye yumuşak bir iniş yapma şansının üçte ikiden daha iyi olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Pimco’nun portföy yöneticisi Erin Browne da FED’in Japon ekonomisine olanların tekrarını önlemek istediğini bildirdi.

Bakan, zayıf kişisel tüketim harcamaları enflasyonunun güçlü bir ekonomide fiyat indirimlerinin garanti altına alındığını gösterdiğini, ancak diğer ölçümlerin sağlıklı enflasyon seviyelerine işaret ettiğini söyledi. Haziran ayında gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları Ocak 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bespoke Yatırım Grubu’na göre,bu tüm ekonomik genişleme çekirdek fiyatlarda ikinci büyük kazanç oldu.

Öte yandan, faiz oranlarındaki indirimlerin, kısmen faiz oranlarının tarihsel olarak düşük kalması ve mortgage faiz oranlarının düşmesi nedeniyle, faiz oranlarındaki indirimlerin nasıl etkili olacağı belirsizdi.

JPMorgan KELLYgöre, o hiçbir şekilde bu ekonomiyi teşvik olmaz. “Amerika’da bugün yatırım yapmakta tereddüt eden tek bir işadamı bile yok çünkü olasılıklar çok yüksek.” Kelly ayrıca, faiz indirimlerinin insanları daha düşük umut oranlarıyla borçlanmayı ertelemeye teşvik ederek geri tepebileceğini de belirtti.

Aslında, bu seviyedeki indirim oranlarının ekonomiye yardım etmekten daha fazla zarar verebileceğini söyledi. Kelly, FED’in bağımsızlığının her zamankinden daha fazla tehdit altında olduğunu belirterek, siyasi baskının kurumun faizoranlarını düşürme isteğini biraz etkilemiş olabileceğini söyledi. Ancak Fed gazisi Reinhart, siyasi baskının Powell’ın iletişim stratejisini etkilediğini ve onu daha istikrarsız olmaya zorladığını savundu.