South Park Üreticileri Çin’de Sansür Sonra Kendi Şekilde Özür Diler

Animasyon severler için, biz büyük yapımları arasında South Parkgösterebilir. 1997 yılından bu yana yayınlanan ABD komedi dizisi, bugün de yayında ve ABD’nin 22. izleyiciler ile sezon. Matt Stone ve Trey Parler, şovun yaratıcıları, hem çizim hem de ses üzerinde almak. İki boyutlu çizim teknikleri ne zaman ise, sezon boyunca sivri dilleriyle gündemdeki olayları eleştirmeleriyle tanınırlar.

Siyaseti, popüler kültürü ve kişiler arası ilişkileri kendine özgü bir üslubuyla sorgulayan dizi, son zamanlarda Çin hükümetini kızdırdı. Son olarak, chine bir grup ile bir seyirci önünde ortaya çıkan dizi, hükümete karşı alaycı bir dil kullanılan ve güçlerin tepkisini çekmiş gibi görünüyor. Bilindiği gibi, Çin’deki sansür yasaları diğer ülkelere göre çok daha sıkı çalışıyor. Animasyon serisinin son bölümü, ülkenin sansür yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle hükümet tarafından yayından kaldırıldı.

South Park Dalga Çin alır

South Park bir animasyon serisi olmasına rağmen, sahip olduğu dil nedeniyle bir over-18 kitleye hitap ediyor. Bu dizi birçok kez küfür ve şiddet şakalar bulmak mümkündür. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Band in China bölümünde, dizi Çin hükümetini sert bir şekilde eleştiren ülkede yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Aslında dizinin Çin hükümetini eleştirdiği sahnelerde Türkiye’den bir polis ve TOMA müdahalesi görüntüleri yer aldı.

Bu sahnede yapılan açıklamada, “Bir gün zorla çalıştırıldıktan veya hükümeti eleştirdikten sonra, Rocky Mountains weed ile biraz eğlenebiliriz.” ifadesi yer aldı. Bu sahnedeki üreticilerin amaçları, Çin hükümetinin son günlerde gündemi işgal eden Uygur Türklerine yönelik baskılarına değinmekti.

Serinin bir sahnesinde, başrol deki Kyle, Cartman, Stan ve Kenny Çin’de bir metal grubu olmaya çalışırken ortaya çıkarlar. Grup üyelerinin Çin’in sansür yasalarına uygun olarak şarkı lar içlerinden isteniyor. Daha sonra grup üyeleri, Çin’deki yoğun kontrolün gölgesinde sanat yapmaya çalışmanın gereksiz olduğunu ve ülkede yaşamanın anlamsız olduğunu söylüyorlar.

Son olarak, Randy babası uyuşturucu kaçakçılığı için Çin’e gelir ve çizgi film kahramanı Winnie the Pooh karşılar. Pooh hapsedildi ve Çin Genel Sekreteri’ne olan benzerliğini gösterdi. Tabii ki, tüm bu kritik sahnelerden sonra South Park ülke dışına çıkamadı.

Yapımcılardan İlginç Özür Açıklaması

Departmanlarındaki eleştiri ve kara mizahtan çekinmeyen South Park yapımcıları, Çin’deki yasağı nın ardından yine tarzlarına uygun bir açıklama yaptılar. Yapımcılar Trey Parker ve Matt Stone Çin hükümetinden dikkate değer bir özür yayınladı.

“Bizevlerimizde ve kalplerimizde hoşgörü ile NBA gibi Çin’in sensör yasaları edilir. Parayı demokrasi ve özgürlükten daha çok seviyoruz. Xi artık Pooh Winnie’ye benzemiyor. Bu çarşamba saat 10:00’da 300. Yaşasın Çin’in Büyük Komünist Partisi! Bu sonbahardaki sorgulamam çok fazla olabilir. Şimdi iyi miyiz, Çin?” ifadelere dahil edilmiştir.

Bilindiği gibi, Çin’de popüler olan birçok sosyal medya uygulaması, internet platformu ve video oyunları sansürlenmiştir. South Park serisi sonunda ülkenin katı yaptırımlarını kaldıran ilk seri oldu. Çin hükümetinin diziye karşı tavrının önümüzdeki günlerde nasıl şekillenecek lerini bekliyor olacağız.