Almanya’nın Yıllık Enflasyonu 4 Ağustos’ta saat 16:00’da Artarken, EMB Hedeflerine Ulaşamadı

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Ağustos 2019 Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre, ülkede TÜFE 2018 yılının aynı dönemine göre geçen ay 4 arttı.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) avro bölgesi enflasyon hedefi 2000 yılında gerçekleşti. Ancak bugün açıklanan son rakamlar, ECB’nin Almanya’daki yıllık enflasyon hedeflerinin çok altında gerçekleşti. TÜFE Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre 7, Haziran ayında ise 6 arttı.

Almanya’da aylık bazda enflasyon 2’ye düşerken, son veriler daha önce açıklanan ön verileri doğruluyor.

Destatis’in verileri, talep ve arza bağlı olarak değişen enerji ürünleri fiyatlarındaki artışın genel ürün fiyat artışından çok daha düşük olduğunu göstermiştir.

Almanya’da enerji ürünlerinin fiyatı Ağustos 2018’e göre 4 arttı. Ayrıca elektrik fiyatları 2018’in aynı dönemine göre 8 arttı. Ülkede doğalgaz fiyatları yüzde 4 artarken, motorin yakıtı fiyatları yüzde 3 azaldı.

Ülkenin Ağustos ayına ait yıllık enflasyon rakamı, enerji fiyatları hariç incelendiğinde 6 oldu. Almanya’nın AB uyumlu lider TÜFE’si ise Ağustos ayında aylık 1 ay geriledi. Yıllık bazda yüzde 20 arttı.

Almanya’da gıda fiyatları geçen ay Ağustos 2018’e göre 7 arttı.

Veriler ayrıntılı olarak incelendiğinde sebze fiyatları 8 bin artarken, et ve et ürünleri fiyatları 3 arttı. Buna ek olarak, telefon fiyatları 1 düştü. Hizmetler için maliyetler 6 arttı. Kira fiyatları 4 artarken, telekom hizmetleri fiyatları 7 azaldı.

Öte yandan, Ağustos ayında zayıflayan enflasyon verileri, beklentileri geride bırakan ve Almanya için ekonomik kırılganlığın sinyalini veren göstergelerden sadece biri olarak kabul edildi. Bu dönemde, ülkedeki işsizlik rakamları da arttı. Şu anda iyi olmayan veriler, Avro Bölgesi’ndeki en güçlü ekonomiyi tehlikeye atıyor.