Jia Zhangke, son zamanlarda Deniz Mavi Döner Kadar Yüzme ile…

Jia Zhangke, son zamanlarda Deniz Mavi Döner Kadar Yüzme ile sinemaseverlerin önünde ortaya çıktı, Çin sineması üzerinde Corona virüs salgını etkileri hakkında konuştu.

Jia Zhangke,Çin’de sosyal dönüşümler ve sonuçları inceleyerek onun filmleri için güçlü bir filmografi inşa etti , Küller Saf Beyaz geçen yıl – ve onu jiang hu er çıplak ile adını bir anlayış yaptıktan sonra, o bu yıl onun yeni filmi Kadar Deniz Kadar Yüzme Ile Sinemaseverlerin önünde ortaya çıktı Mavi Döner. Zhangke’nin 10 yıldır ilk belgeseli olan Swimming Out Till the Sea Turns Blue, dünya prömiyeriiçin 70. Berlin Film Festivali’nde beklendiği gibi büyük bir etki yaratmasa da genel olarak olumlu eleştiriler aldı.

Zhangke yeni filminin galası için Berlin’e gitti, Corona virüs salgınına rağmen, Çin’de hayat durma noktasına getirdi, özellikle ilk ortaya çıktığında, ve Çin’de yaşayan insanların diğer ülkelere seyahat etmesini çok zorlaştırdı. Festivalden sonra The Film Stage’e corona virüsü salgını hakkında konuşan Zhangke, tüm zorluklara rağmen neden festivale gelmek istediğini açıkladı ve bu salgının Çin sineması üzerindeki etkileri hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Jia Zhangke Bu Salgın Çin’de Sinemalar için Felaket Sonuçları Olacak Düşünüyor

Corona virüsü salgınının karşılaştığı tüm zorluklar göz önüne alındığında, Berlin’e gitmemeye karar vermenin çok daha kolay olduğunu söyleyen Zhangke, Berlinale yönetimine festivale gelme sözü verdiği her şeye rağmen Berlin’e geldiğini de sözlerine ekledi. Çin sinemasının çok zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan usta yönetmen, bunun bugüne kadar yaşadıkları en büyük krizlerden biri olduğunu söyledi. Ülkede kapatılması gereken sinemaların muhtemelen altı ay daha kapalı kalacağını söyleyen Zhangke, bunun Çin’deki sinemasalonlarına büyük zarar vereceğini ve felaket sonuçlara yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

Zhangke, ülkedeki film yapımlarının çoğunun durdurulduğunu ve bu filmlerin çekilip çekilemeyeceğinin şüpheli olduğunu söyledi. Zhangke göre, bu filmler nihayet filme olabilir bile, yakın zamanda olmayabilir. Usta yönetmen, bu karanlık dönemi biraz aydınlatmak ve zorlukların üstesinden gelebileceklerini göstermek için bu kadar zor bir dönemde Berlin’e gelmek istediğini söyledi.